sobota, 4 lutego 2017

Ile kalorii ma piwo

Jedni piszą, że piwo ma dużo kalorii. Wydaje się to być potwierdzone, kiedy widzimy kogoś, kto pije dużo piwa. Oczywiście wraz z piwem taka osoba może pochłaniać ogromne ilości frytek, kanapek, chipsów etc. Zazwyczaj taka osoba ma pokaźny brzuszek, który pieszczotliwie nazywa mięsień piwny…


Ale czy faktycznie piwo jest za to odpowiedzialne?
Czyli, ile kalorii ma piwo? Według Brada Smitha (BeerSmith), średni Amerykański lager, czyli około 0.34 litra jasnego piwa ma 145 kalorii. Czyli powiedzmy, że piwo 0.5 litra 5%ABV będzie miało około 213 kalorii. Dla jednych to dobra wiadomość a dla innych nie aż tak. Dla mnie, 213 kalorii jest abstrakcją. Aby lepiej ją zrozumieć posłużę się swoją aplikacją na telefonie. Dla mnie, aby spalić takie jedno piwko to spacerek 3.61 kilometra.
Czasami sobie myśle e tam, co to jest jedno piwko. 3.6 kilometra ot co. Ale bardzo często na jednym się nie kończy. A później jeszcze jedno. Na końcu, robić spacerek 10 kilometrów już nie wygląda tak zachęcająco.
Ok, a skąd w piwie kalorie? I tu nie ma żadnych niespodzianek, kalorie płyną z alkoholu oraz cukrów. Czyli im mocniejsze piwo tym więcej kalorii posiada. Brad jednak uspokaja. Większość kalorii z alkoholu nie jest jednak odłożona a zamieniona bezpośrednio w energię, Zła wiadomość to ta, że w tym samym czasie ciało nie spala obecnego tłuszczu w ciele człowieka lecz go zatrzymuje. Dodatkowo, większość cukrów obecnych w piwie, mogą zostać odłożone jako tłuszcz. Większość cukrów pochodzi z zacierania słodu. I oczywiście większość (jak dobrze pójdzie) będzie przemieniona w alkohol. Jednak zazwyczaj część z tych cukrów pozostaje i to właśnie one obracają się w tłuszczyk w naszym ciele.
Dodatkowo, piwo działa jeszcze jako katalizator jeśli chodzi o jedzenie. Dlatego, pijąc piwo, zazwyczaj możemy zjeść więcej aniżeli byśmy pili wodę. Co nie zawsze jest zdrowe. Słyszałem nawet opinie, że gdybyśmy właśnie ograniczyli jedzenie przy piciu piwa, to miało by to ogromne znaczenie na poziom kalorii, które przyjmujemy.
Tak więc pozostaje jeszcze inne pytanie. Czy piwo jest zdrowe?
Okazuje się, że piwo ma więcej białek oraz witaminy B aniżeli wino. Dodatkowo, ciemne piwo pomaga zapobiec zakrzepom krwi. Okazuje się również, że piwo pomaga spowolnić demencję. Czyli jednak piwo jest zdrowe. Aby jednak tak pozostało, nie należy przesadzać z tym trunkiem. Dlatego życzę każdemu zdrowia oraz zdrowego rozsądku aby każdy mógł się cieszyć pozytywnymi stronami piwa aniżeli zwalczać negatywne jego skutki (czyli picie za dużo).
Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz